NASA'nın Uzay Aracı Olan Cassini İlk Resimleri Yolladı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı olan NASA'nın Satürn'ü araştırma uydusu olarak gösterilen Cassini 20 senelik misyonunun son safhasına girildiğinde, gezegenin ekvator halkasına teğet bir yörüngeyi izleyen yeni rotasından ilk fotoğraflarını da Dünya'ya yolladı.

NASA'nın Uzay Aracı Olan Cassini İlk Resimleri Yolladı

Amerikan Havacılık  ve Uzay Ajansı olan NASA'nın Satürn'ü araştırma uydusu olarak gösterilen Cassini 20 senelik misyonunun son safhasına girildiğinde, gezegenin ekvator halkasına teğet bir yörüngeyi izleyen yeni rotasından ilk fotoğraflarını  da Dünya'ya yolladı.

NASA'dan yapılan açıklamada uydunun, Satürn'ün kuzey yarım küresinin yüksek kesimlerinden çektiği ilk atmosfer fotoğraflarını gönderdiği, fotoğraflar arasında gezegenin meşhur ekvator halkasının ve kuzey kutbundaki altıgen şekilli hava akımının yakın görüntülerinin de olduğu belirtildi.

NASA'nın yayınladığı fotoğraflarda, kuzey kutbu ve ekvator halkasının dört farklı filtreyle kaydedilmiş görüntüleri yer aldı. Her biri farklı ışık dalga boylarına duyarlı olan filtreler kullanılarak çekilen fotoğraflar, sis ve bulut kümelerini değişik irtifalardan görüntüledi.

Güneş'e en yakın 6. gezegen olan Satürn'e ilk kez 1997'de fırlatılan Cassini, 7 yılda tamamladığı yolculuğunun ardından gezegeni ve uydularını görüntülüyor. Bugüne kadar gündönümü yönündeki rotalarda gezegeni defalarca kat eden uydu, çok sayıda keşif gerçekleştirdi.

Uydu, 30 Kasım'da başladığı Satürn misyonunun son safhasında, ekvator halkasına batıdan teğet geçen kuzeydoğu- güneybatı yönlü yörünge üzerinde her biri bir hafta sürecek 20 tur gerçekleştirecek. 26 Nisan'a kadar devam edecek teğet geçişlerin ardından, "Büyük Final" olarak adlandırılan nihai safhada, uydunun gezegen yüzeyi ile ekvator halkasının en içteki kısmı arasındaki 2 bin 400 kilometrelik boşluğa 22 dalış yapacak.

nasa cassini satürn
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın