Akdeniz Anemisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kalıtsal bir hastalıktır. Diğer bir adı talasemidir. Tales yani deniz kökeninden gelen ismiyle bu hastalıkta ülkemiz talaseminin en sık görüldüğü ülkeler arasındadır.

Akdeniz Anemisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hastalık genetiktir ve iki çeşidi vardır. 1.si Talasemi minör 2.si talasemi majör. Talasemi minör taşıyıcıdır. Talasemi majör ise asıl hastadır. Tedavisiz bırakıldığında hastalık bu kişide ölümcül olur. Anne taşıyıcı baba taşıyıcı ise doğan bebekte yüzde 50 oranında taşıyıcı, yüzde 25 oranında normal, yüzde 25 oranında ise ağır hasta yani talesemi majör olarak dünyaya gelir.

Belirtileri nelerdir?

Renk solukluğu, çabuk yorulma gibi basit belirtiler dışında başka bir belirtisi yoktur. Demir eksikliği anemisi olanlarla karıştırılabilir. Çünkü bu hastalık demir eksikliğini taklit eder. Son derece ağır bir kansızlık hastalığıdır. Tedavi edilmemesi durumunda karaciğer ve dalağın büyümesi, karının şişmesi ve son olarak ölüme kadar ilerleyen bir hastalıktır.

Hastalığın tedavisi var mıdır?

Hastalığın tedavisi vardır. Tek çare eritrosit (kan) transfüzyonudur. Bu tedavi hastaya 3 hafta, 2 hafta veya haftada 1 kez yapılır. Tedavisi çok zahmetlidir. Eritrosit yolu ile hastaya verilen kanda bulunan 250 ml demir oranı vücuttan doğal yollar ile dışarı atılamaz. Bu demir birikimi bir süre sonra organları etkiler. Demir birikiminden ilk etkilenecek olan organ kalptir. Bir bebek doğar doğmaz tedavi başlamışsa 2-3 yaşlarında kalp yetmezliğinden dolayı hasta kurtarılamaz. Bu sebepten dolayı demiri uzaklaştırmak için pompa yardımı ile hastaya ilaç takviyesi yapılır. Fakat buda haftanın 5 günü 12 saat süren bir tedavi olduğu için yaşamı zorlaştırır. Neyse ki tıp alanında ilerlemelerle demir atımı ağızdan alınan ilaçlar ile sağlanabilmektedir.

Hastalığın kesin tedavisi var mıdır?

Hastalığın kesin tedavisi kök hücre nakli ile mümkündür.

Akdeniz Anemisi Nedir? Akdeniz Anemisi Belirtileri Akdeniz Anemisi Tedavisi
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın