Sanat Dünyası Evrensel Barış İçin Buluştu

Ressam Pınar Kanber'in sergisine sanat dünyasından tanınmış isimler katıldı.

Sanat Dünyası Evrensel Barış İçin Buluştu

Ressam Pınar Kanber'in sergisine sanat dünyasından tanınmış isimler katıldı.

Modern resim sanatının önde gelen isimlerinden Ressam Pınar Kanber, eline fırçasını bu sefer evrensel barış için aldı. Selçuklu Mimarisi’nde bir bezeme çeşidi olan ve barışı sembolize eden mukarnas soyutlamalarıyla günümüzün kaotik yaşamına gönderme yapan ve evrensel barışa dikkat çekmek isteyen sanatçı, 30 eserden oluşan sergisini Park Dedeman Levent RC Art Gallery’de sanatseverlerin beğenisine sundu. 

Sanat, iş ve medya dünyasının önde gelen isimlerini buluşturan serginin açılışına Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV) Yönetim Kurulu Başkanı İnci Aksoy, Dedeman Otel CEO’su Emrullah Akçakaya, Park Dedeman Levent Genel Müdürü Tunay Erdal, Gazeteci Salih Keçeci, RC Art Gallery Küratörü Rahmi Çöğendez, Sinema Oyuncusu Ercüment Fidan, Namlı Gurme’nin Sahibi işadamı Engin Mapa ile çok sayıda davetli ve sanatsever katıldı. Sergi 15 Aralık’a kadar açık kalacak. 

“RENKLERİMLE ÇIĞLIKLARI OLMAK İSTEDİM”

Tarihte büyük öneme sahip olan İpek Yolu üzerindeki kervansarayların günümüzde kaderine terk edildiğini, bir sanatçı olarak bundan üzüntü duyduğunu ifade eden Pınar Kanber “Renklerimle onların çığlıkları olmak istedim” dedi. 11 yılda 20 kervansarayı gezip fotoğrafladığını dile getiren sanatçı, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Yıllar önce 1.Mesut tarafından 1150 yılında yapılan Alayhan’a gittim. Ortasından asfalt geçtiğini görünce inanamadım ve çok üzüldüm. Bana göre o tarihi yapı avaz avaz bağırıyordu. Renklerimle onların sesi olma misyonunu üstlendim. Resimlerimle onları renklendirerek, farkındalık yaratmak istiyorum. Kırmızılar çığlıklarım, turuncular ve morlar fısıltılarım…” 

“EVRENSEL BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR”

Tüm kervansarayların ayrı bir ruha sahip olduğunu kaydeden sanatçı, serginin evrensel barışa adanmasını ve hikâyesini ise şöyle açıkladı: 

“Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda bu yapıları evrensel barış ile bağdaştırmak istedim ve adını ‘Mukarnas’ koydum. Mukarnas, Selçuklu Mimarisi’nde bir bezeme çeşidi. İslam bezeme anlayışında mistik anlam, geometrik biçimler ve düzenlemelerin kurgusunda gizlenmiştir. Evrensel birlik ve denge düşüncesi çokgen ve çok köşeli yıldızlarla somutlaştırılmıştır. Amacım, eserlerimle şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz evrensel barışa dikkat çekmek, duyarlı bir sanatçı olarak bu konudaki farkındalığımızı artırmak.” 

Pınar Kamber
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın