Hande Yener ve Serdar Ortaç'tan dev proje!

Serdar Ortaç’la düet yaptıkları ‘İki Deli’ şarkısıyla gündemden düşmeyen Hande Yener: ‘Polemik geçici müzik kalitesi kalıcı’ dedi. Hande Yener ve Serdar Ortaç'ın aynı projede karşımıza çıkmaya hazırlandığı ortaya çıktı. İkili birlikte düet yapıyor. Peki şarkının adı ne, düet ne zaman piyasaya çıkacak? İşte detaylar...

Hande Yener ve Serdar Ortaç'tan dev proje!

Serdar Ortaç’la düet yaptıkları ‘İki Deli’ şarkısıyla gündemden düşmeyen Hande Yener: ‘Polemik geçici müzik kalitesi kalıcı’ dedi. Hande Yener ve Serdar Ortaç'ın aynı projede karşımıza çıkmaya hazırlandığı ortaya çıktı. İkili birlikte düet yapıyor. Peki şarkının adı ne, düet ne zaman piyasaya çıkacak? İşte detaylar...

Hande ile Serdar aynı stüdyoda olurlarsa. Türk pok müziğinin süper kraliçesi olan Hande Yener ile Türk pop müziğinin kralı olan Serdar Ortaç, büyük bir merak ile beklenmekte olan düet projesi için stüdyoya girdi bu çok önemli gelişmeler adeta magazin gündemini salladı geçti işte o gelişmelerin ayrıntıları haberin detayında.
Hande ile Serdar aynı stüdyoda olurlarsa. Türk pok müziğinin süper kraliçesi olan Hande Yener ile Türk pop müziğinin kralı olan Serdar Ortaç, büyük bir merak ile beklenmekte olan düet projesi için stüdyoya girdi bu çok önemli gelişmeler adeta magazin gündemini salladı geçti işte o gelişmelerin ayrıntıları haberin detayında.

 


Geçtiğimiz yaz Bodrum Sebastian Beach’i açan, Çeşme’de de bir mekan alan şarkıcı Hande Yener, İstanbul’da açacağı yeni eğlence mekanı için arayışlarını sürdürüyor. Önceki akşam Nişantaşı sokaklarını gezen Yener, ardından oğlu Çağın ve bir grup arkadaşıyla akşam yemeği yedi. Şarkıcı, "Kışlık mekan için bugün Nişantaşı’nı gezdik. Havalar iyice soğumadan yetiştirmek istiyoruz" dedi.

AVRUPA’DA KONSERLER
Öte yandan Yener ve ünlü popçu Serdar Ortaç, büyük bir merakla beklenen düet projesi için geçtiğimiz günlerde stüdyoya girdi. Büyük bir titizlikle hazırladıkları ’İki Deli’ şarkısının kayıtlarını gerçekleştiren iki yıldız, kapsamlı bir de turne planladı. İkili, Avrupa ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde konserler verecek.

Serdar Ortaç Biyografisi
1970 doğumlu Türk Pop müziği sanatçısı, besteci.


16 Şubat 1970 tarihinde İstanbul’da annesi Nesrin Ortaç ve babası Mehmet Ortaç’ın ilk oğlu olarak doğdu. Üç kardeştiler; Serdar, Sertaç, Serkan. İlk öğretiminii Kocamustafapaşa’da ve ortaokul öğretimini Suadiye Lisesi’nde tamamladı. Haydarpaşa Meslek Lisesinde torna-tesviye bölümünde liseyi bitirdi. Babası küçücük bir dükkanda torna tezgahı olan plastik kalıpçısıydı. 1977 yılında torna dükkanında babasının yanında çalıştı, sokakta simit ve su sattı, iş hayatını öğrendi.

Yüksek öğretimine Bilkent Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümünde başladı. Fakat tahsilini tamamlamadan üniversiteden ayrıldı.

1993 senesinde İstanbul’da özel radyolarda program yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. Programlarını dinleyen bir plak yapımcısı tarafından Raks müzik şirketi ile anlaşma yapması teklif edildi. Böylelikle o güne kadar yazdığı şarkılarını, kendi sesi ile seslendirme şansını yakaladı ve ilk albümünü yaptı. 1994 yılında ilk albümü "Aşk İçin-Karabiberim" ile müzik dünyasına merhaba dedi.

1996’da ikinci albümü olan Yaz yağmuru’nu yaptı.Bu albümün tamamını ispanyolca seslendirerek Meksikada bir albüm yaptı. Albümün açılış parçası olan “Ben Adam Olmam”ın İspanyolca versiyonu “Loco Para Amar” Meksika radyolarında da çalındı. Daha sonra Türkiye’de de bu albümü , İspanyolca bir single olarak hazırladı. 3. Albümü olan GECELERİN ADAMI, 1998 senesinde piyasaya çıktı. 4. Albüm calısması BILSEMKI 2000 senesinde çıktı. 5. Albümü OKYANUS oldu.2002 senesinde piyasaya çıktı. 6. Albüm BENİ UNUT/ÇAKRA 2004 senesinde satışa sunuldu.

2001 yılında daha önce Sibel Can’ın seslendirdiği “Padişah”adlı şarkısı koca bir sene boyunca yılın en sevilen şarkısı oldu. Bu bestesi ile “Milliyet Yılın Şarkısı” ödülünü aldı.

2005’in ilk haftasında “Bu Şarkılar Kimin İçin” adlı Mavi Ağaç Yayıncılık’ dan yayımlanan ilk kitabıyla hayranlarının karşısına çıkan Serdar Ortaç, aynı yıl “Kral TV Video Müzik Ödülleri”nde hem “En Çok Albüm Satan Sanatçı” hem de “En İyi Pop Erkek Sanatçı” kategorilerinde iki ödüle birden layık görüldü.

Beste fabrikası olarak anılan Serdar Ortaç, yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konser verdi. Ortaç’ın şarkıları her zaman en sevilen şarkılar arasında yer aldı.

Serdar Ortaç, 1999 yılında askerlikten kurtulmak için hile yaptığı iddiasıyla on yıla kadar ağır hapisle yargılandı ve 54 gün Mamak Askeri Cezaevi’nde hapis yattı.

Çapkınlıklarıyla ünlü ve aşk defterleri oldukça kabarık olan Serdar Ortaç, Banu Öztürk, Selin Toktay, Müge gibi birçok isimle birlikte oldu.

KRAL TV Müzik Ödülleri töreninde Serdar Ortaç’ı tuvalet koridorunda; MGD gecesinde Ahmet Kaya’ya sergiledigi tutum nedeniyle yumruklayarak iki dişini kıran müzisyen Cafer Arat, kasten yaralama ve tehdit suçlarından toplam 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Serdar Ortaç, 6 Haziran 2014 tarihinde İrlanda’lı model Chloe Loughnan ile evlendi. Nikahını Mustafa Sarıgül’ün oğlu Şişli Belediyesi Başkan Vekili Emir Sarıgül kıydı.

Ödülleri :
1994 Kral tv Video Müzik Ödülleri - En iyi çıkış yapan sanatçı
1997 Milliyet Yılın En Sevilen Şarkısı - Padişah
1999 Hürriyet Altın Kelebek - Yılın en başarılı sanatçısı.
2000 Kral tv Video Müzik Ödülleri - Pop Müzik en iyi erkek sanatçı
2003 Radyo ve TV Oscarları - En iyi Show Programı : Serdar Ortaç’la Hep Beraber

Albümleri :
2014 - 20.yıl Bana Göre Aşk
2012 - Ray
2010 - Kara Kedi
2008 - Nefes
2006 - Mesafe
2004 - Beni Unut/Çakra
2002 - Okyanus
2001 - Sahibinin Sesi Remix
1999 - Bilsem Ki
1998 - Gecelerin Adamı
1997 - Loco Para Amar
1996 - Yaz Yağmuru
1994 - Aşk İçin

Serdar Ortaç’ın diğer sanatçılara verdiği belli başlı eserler:
- Nehir gözlüm - Sibel Can 2005
- Bittim - Demet Akalın 2005
- Kanasın - Sibel Can
- Padişah - Sibel Can
- Umurumda değil - Muazzez Abacı
- Cesaretim var - Muazzez Abacı
- Erkekler - Ebru Gündeş
- Aradın mı? - Hülya Avşar
- Affet beni bu halimle - Ebru Gündeş
- Yorgun seneler - Ebru Gündeş
- Kaç kere Sever insan & Bensiz olsun - Fulden Uras
- Kurudum - Petek Dinçöz
- Her kuşun eti yenmez - Yılmaz Morgül
- İçmek İstiyorum - Yılmaz Morgül
- Sulukule - Yılmaz Morgül
- İhtiyacım yok - Coşkun Sabah
- Yorma - Coşkun Sabah
- Vururum kendimi - Birol
- Yalancı Bahar - Birol
- Bu gecenin hatırına - Seren Serengil
- Boşver - Birol
- Hiç Tadı Tuzu Kalmadı Aşkın - Birol
- Vururum seni kalbinden - Aydın Uğurlular
- Kalbim buz gibi - Aydın Uğurlular
- Deli Dünya - Emel Müftüoğlu
- Acemi Aşık - Emel Müftüoğlu
- Doyamadan aşkına - Fatih Ürek
- Senin için ömrümü verdim - Gülben Ergen
- Ben aşkı böyle bilmezdim - Sibel Turnagöl
- Ben böyleyim - Gülşen
- İhanet ettin - Gülşen
- Şikayetim var - Sibel Turnagöl
- Gel bana burcunu söyle - Ufuk Yıldırım
- Karalım - Aşkın Nur Yengi
- Gül yarim - Mert
- Yine sen varsın - Mert
- Sana aldanmam – Mert
- Çek kürekleri - Fulden Uras
- Yanlış Anladın - Burhan Çaçan
- Terelelli - Rusça - Mama Vukadam
- Gamzelim-Rumca - Mama Vukadam
- Nar Çiçeğim-Rumca - Mama Vukadam
- Asrın Hatası - Aziza


Makbule Hande Özyener (d. 12 Ocak 1973), bilinen sahne adıyla Hande Yener, Türk şarkıcı ve söz yazarı. Ses getiren bir çıkış yaptığı yıllardan itibaren sık sık çıkardığı albümlerle Türk pop müziğinde kendine yer edindi. Müziğinin yanı sıra kıyafetleri ve sık değiştirdiği saç rengiyle adından bahsettirdi. Zaman zaman müzikal tarzında da değişiklikler yaptı, pop müzikten elektronik müziğe geçtiği dönemde yaptığı "bakkal müziği" tanımlaması yüzünden çeşitli tartışmaların içinde yer aldı. Kariyerindeki adımları ve kişiliği birçok kez incelenerek yorumlandı, bazen "Türk Pop Müziğinin Kraliçesi" şeklinde anıldı. Bunun bir sonucu olarak onuncu stüdyo albümüne Kraliçe (2012) adını verdi.

Kadıköy, İstanbul’da doğan Hande Yener, ortaokul eğitimi sonrasında ailesi konservatuvara gitmesine izin vermeyince Erenköy Kız Lisesi’ne başladı ancak bu okulu ikinci sınıfta terk ederek evlendi. Küçük yaşlarından beri hayalini kurduğu şarkıcılığı yapmak için Sezen Aksu’ya ulaşmaya çalıştı ve tezgâhtarlık yaptığı mağazaya gelen Hülya Avşar aracılığıyla Aksu’yla tanıştı. Aksu’nun yanında bir dönem geri vokallik yaptıktan sonra Altan Çetin ile çalışarak hazırladığı ilk stüdyo albümü Senden İbaret’i 2000 yılında yayımladı. Bu albümün ardından MÜ-YAP sertifikalı Sen Yoluna... Ben Yoluma... (2002), Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor (2004) ve Apayrı (2006) dahil olmak üzere çeşitli başarılar yakalayarak 2000’lerin en iyileri arasında gösterilen albümler hazırlayıp satışa sundu. "Yalanın Batsın", "Sen Yoluna... Ben Yoluma...", "Acele Etme", "Kırmızı", "Kelepçe", "Aşkın Ateşi", "Kim Bilebilir Aşkı", "Romeo", "Sopa", "Bodrum", "Ya Ya Ya Ya", "Naber" ve "Sebastian" gibi birçok şarkısı hit oldu.

Yener, hayranı olduğu ve birçok yerde övgüyle bahsettiği Madonna başta olmak üzere birçok isimden etkilendi. İmajı, klipleri ve performansları Madonna’nın da aralarında bulunduğu çeşitli kişilerle benzer bulunarak sıkça karşılaştırıldı. Uzun yıllar dinlenebilecek albümler yapmayı istediğini ve müziğini güncel tutma çabası içinde olduğunu ifade etti. Türkiye’de 2000’li yıllarda tek bir albümü bir milyondan fazla satan az sayıdaki şarkıcıdan biri olarak kayıtlara geçti. 2013’te YouTube’da en çok izlenen Türk şarkıcı oldu. Aynı yıl kısa bir dönem ses yarışması Veliaht’ın jüri koltuğunda oturdu. LGBT topluluğu tarafından bir gey ikonu olarak görülen Yener, 2008’de Kraliçe Fabrika’da filmine gey ikonu olarak konuk oldu. 2015’te iş hayatına atılarak Muğla’da Sebastian Beach Club adlı gece kulübü ve plajı işletmeye başladı. Bugüne kadar dört Altın Kelebek Ödülü ve dört Kral Türkiye Müzik Ödülü dahil olmak üzere onlarca ödül kazandı.

 

Hayatı ve kariyeri
1973-99: İlk yılları ve kariyer başlangıcı

"Müzik yapamayacağımı düşünüyordum. O yüzden yuva kurayım dedim. Evliliğim için bir buhran geçirmeye başladım. Ben niye mutsuzum diye bir soru sormaya başladım kendime. Mağazada çalışmayı seviyordum ama enerjimi kesmiyordu hiçbir şey. Ben daha fazla şey yapmalıyım, bu enerji bende böyle kalmamalı diye hep huzursuz oluyordum. Eve döndüğüm zaman mutsuz bir insan olmaya başladım. O zamanki eşimle, oğlumun babasıyla, konuştum. Normal karşıladı, ’yap’ dedi."
—Yener’in üne kavuşmadan önceki durumu hakkında söyledikleri.[3]

Makbule Hande Özyener, 12 Ocak 1973’te İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Bahariyeli bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi.[4][5][6] Yıldız Yazıcı ile Erol Özyener (1934 - 30 Aralık 2012) çiftinin iki kız çocuğundan küçük olanıydı ve ablasıyla arasında beş yaş fark vardı.[4][7] Adlarından biri olan Makbule, aynı zamanda babaannesinin adıydı.[8] Ekonomik açıdan orta hâlli bir ailesi vardı. Annesi Yıldız, ev hanımıydı. Babası Erol ise bir dönem profesyonel olarak futbolculuk yapmış ve Ford Otosan’da çalışmıştı.[9][10] Erenköy’de büyüyen Hande’nin şarkıcı olma isteği çocukken başladı, ortaokuldan sonra konservatuvara gitmeyi çok istedi; ancak ailesinin buna izin vermemesiyle Erenköy Kız Lisesi’ne başladı. Liseyi ikinci sınıfta bıraktı, lisedeki durumundan "Vatandaşlık dersi öğretmeni bana kafayı takmıştı, üstüne bir de edebiyattan çaktım, imtihanlara bile girmedim. Müzik notlarım hep 10’du." sözleriyle bahsetti.[4] Babasının alkole olan düşkünlüğü yüzünden anne ve babasının kendisi 17 yaşındayken boşandığını belirten Yener, "büyük acılar çektiğini" ifade etti. Gümrük komisyoncusu Uğur Kulaçoğlu ile 1990’da Fatih’te evlendi.[11][12][13] Aynı yıl oğlu Çağın doğdu.[14] Erken yaşta evlenmesi yüzünden, yaşı ilerledikçe eşi Uğur ile çeşitli konularda çatışmaya başladı. Bu yüzden 1994’te eşinden boşandı.[13]

Bu dönemde şan hocası Erdem Siyavuşgil’e gitti ve ondan solist olabilme yeteneğinin olduğunu duydu. Bunun üzerine hep örnek aldığı Sezen Aksu’ya ulaşma çabalarını artırarak şan dersi almaya başladı. Suadiye’deki Mudo mağazasında tezgâhtarlık yaparken buradan ayrılarak ünlü sanatçıların sık sık uğradığını bildiği Ali AltaModa mağazasında, "buraya gelen ünlülere sesini dinleterek Aksu’ya ulaşmak" amacıyla çalışmaya başladı. Aksu’nun telefon numarasını bularak her gün geri vokallik için bir not bıraktı, ancak yine de Aksu’yla iletişime geçemedi. Nilüfer, Şehrazat ve Sertab Erener dahil olmak üzere çalıştığı mağazaya gelen birçok şarkıcı, kendisinin Aksu’ya ulaşma isteğini cevapsız bıraktı. Daha sonradan mağazaya gelen Hülya Avşar, şarkıcı olma konusunda umudunu kestiği bir anda Hande’yi dinleyerek onun için Aksu’dan randevu alacağını söyledi. Nisan 1993’te Avşar aracılığıyla Aksu ile görüşmesi sağlandı ve kısa bir süre sonra Aksu’nun yanında çalışmaya başladı.[3][4] Şarkıcıya iki yıl geri vokallik ve asistanlık yaptı. Barlarda çalışmak için Aksu’nun yanından ayrılarak yedi yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sahneye çıktı. Albüm hazırlamak isteyince tekrar Aksu’nun yanına dönerek albüm çalışmalarına başladı. Aksu’nun tavsiyesi üzerine DMC ile anlaşma imzaladı.[15]
2000-03: Senden İbaret ve Sen Yoluna... Ben Yoluma...

Hande Yener’in ilk stüdyo albümü Senden İbaret, Ercan Saatçi yapımcılığında 31 Mayıs 2000’de DMC tarafından yayımlandı.[16] Böylece Yener, DMC şirketi tarafından tanıtılan ilk kadın vokal oldu.[17] Bir yıllık çalışmalar sonucunda tamamlanan albümün neredeyse tamamında Altan Çetin tarafından yazılan şarkılar yer alırken Yener, albümdeki tarzını "ne batı ne de arabesk, Türkçe pop" olarak tanımlamıştı.[17][18] Altan Çetin ile çalıştığı için çıkış yapar yapmaz daha önceden Çetin ile yaptığı şarkılarla tanınan İzel’in "tahtına oturacağı" iddia edildi.[19] İddialara, İzel’den farklı olduğunu söyleyerek yanıt verdi.[20] Senden İbaret’in çıkış şarkısı "Yalanın Batsın", aynı zamanda albümün ilk klibi olarak yayımlandı. Bir hit olan şarkı, 2000 yazının çok tutan şarkılarından biri oldu ve müzik listelerinde zirveye yerleşti.[4][21][22] Hande Yener, çıkışına gösterilen ilgiye kendisinin bile şaşırdığını "Başarılı olacağıma inanıyordum. Ancak her şeyin bu kadar hızlı gelişmesi beni hem çok şaşırttı, hem de çok sevindirdi." sözleriyle anlattı.[23] Hürriyet, Yener’in büyük bir çıkış yaptığını ve müzik piyasasında o yılın en parlayan ismi olarak görüldüğünü yazdı.[24] "Yalanın Batsın"ın ardından albümdeki "Bunun Adı Ayrılık" ve "Yoksa Mani" şarkılarına da klip çekildi. Yener, "Bunun Adı Ayrılık" klibi çekilirken donma tehlikesi geçirdi.[25] 2000 yılında Altın Kelebek Ödülleri’nden En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ödülünü kazandı, "Yalanın Batsın"ın klibine ise Candan Erçetin’in "Elbette" klibiyle birlikte En İyi Klip ödülü verildi.[26] Altın Kelebek’in yanı sıra Akademik Bakış dergisinin düzenlediği ödüllerden ve 2001 Kral TV Video Müzik Ödülleri’nden de En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı ödülünü aldı.[27][28] Magazin Gazetecileri Derneği tarafından ise Umut Veren Kadın Şarkıcı olarak seçildi.[29] Yener, Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu ile Türk pop müziği sanatçıları tarafından hazırlanıp 2000’in sonunda yayımlanan Türk Marşları albümünde, "Biz Atatürk Gençleriyiz" marşını seslendirdi.[30] 2001’de çıkardığı Extra adlı çalışmasında Senden İbaret’teki bazı şarkıların yeni versiyonlarına yer verdi.[31] Öte yandan aynı dönem, Show TV’de yayınlanan Dadı dizisinin bir bölümünde konuk oyuncu olarak yer aldı.[32]

Hande Yener, ikinci stüdyo albümünün hazırlıklarının başladığından Şubat 2001’de söz etti.[33] İkinci albümü Sen Yoluna... Ben Yoluma...’yı 2002 yılında Erol Köse Production etiketiyle yayımladı. Albüm için radyocu Michael Kuyucu, ilk çalışmasında "mükemmel bir çıkış yapan Yener’in, aynı başarıyı tekrar gösterdiği" yorumunu yaptı.[34] Milliyet’ten Naim Dilmener ise "büyük bir gürültüyle" piyasaya sürülen albümün "Türk popundaki belli başlı kadın şarkıcıların bir araya getirildiği karışık bir albüm gibi durduğunu" yazdı.[35] "Sen Yoluna... Ben Yoluma..." hitinin yanı sıra, "Şansın Bol Olsun", "Evlilik Sandalı" ve "Küs" şarkıları albümün klip çekilen parçaları oldu. Türk müzik birliği MÜ-YAP, 1 milyondan fazla kopya satması nedeniyle albüme platin sertifika verdi.[36][37] 2003 Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde Hande Yener, En İyi Pop Kadın Sanatçı kategorisinde, Sen Yoluna... Ben Yoluma... En Çok Satan Albüm kategorisinde ödül kazandı.[36] Magazin Gazetecileri Derneği ise "Sen Yoluna... Ben Yoluma..." şarkısını Yılın Şarkısı seçti.[38] Bunların yanı sıra Hande Yener, Haziran 2002’de Filli Boya’nın reklamlarında oynadı[39] ve Temmuz’da magazin programı Pazar Keyfi’nin bir bölümünde konuk sunuculuk yaptı.[40] Bir yıl sonra ise, 2003’ün Mart ile Haziran ayları arasında, Star TV’de yayınlanan kendi programı Hande Yener Show’u sundu.[41][42]
2004-06: Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor ve Apayrı

Hande Yener, kayıtlarını Hamburg ve İstanbul’da yaptığı üçüncü stüdyo albümü Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor’u Temmuz 2004’te Erol Köse Production etiketiyle piyasaya sürdü. Bu albümde daha profesyonelleştiğini söyledi ve "Ben tamamen duygularımla, ruhen, dinleyici olarak şarkıları gitar eşliğinde dinliyorum. Kendim etkilenirsem tamam diyorum. Yani, ’Bu tutar mı, kaç satar?’ gibi detaylar yoktur kafamda. Hande Yener’in albümünü hazırlıyormuşuz gibi bir psikoloji içinde de olmuyorum. Ekip aynı, çok yoğun çalışıldı, herkes en değer verdiği, en önemli şarkılarını ortaya koydu. Yaptıkları bütün şarkılar çok başarılı ve her biri hit kalitesinde, klasik olabilecek şarkılardı. Sadece benimle örtüşen şarkılarını bana verdiler." sözleriyle yapım aşamasından bahsetti.[43][44] Albüm başarılı bulunarak olumlu eleştirildi.[45] Albümdeki "Acele Etme", "Kırmızı" ve "Acı Veriyor" hitlerinin kliplerinin gösterime girmesinin ardından "Armağan", "Hoşgeldiniz" ve "Bu Yüzden" şarkılarına çekilen video klipler de yayımlandı.[46] "Acele Etme", "Kırmızı" ve "Acı Veriyor" hitleri birçok radyonun müzik listesinde bir numara oldu.[47] Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor, 2004 yılı içinde 400 bin kopya satarak MÜ-YAP’tan altın sertifika aldı.[48] İstanbul FM de düzenlediği ödüllerde albümü Altın Albüm ödülüne layık gördü.[36] 20-21 Ağustos 2005’te Yener, İtalyan dansçı ve yönetmen Luca Tommassini tarafından hazırlanan bir şov eşliğinde Rumeli Hisarı’nda konser verdi.[49]

Sanat için üretilen ve Yener’in sesine uyumlu bir şekilde hazırlanan şarkıları içeren dördüncü Hande Yener stüdyo albümü Apayrı, Erol Köse Production tarafından Ocak 2006’da yayımlandı.[50] Yener, albümden alternatif bir pop albümü olarak bahsetti ve albümdeki değişimiyle ilgili şunları söyledi: "Bazı insanlar değişim yapmaktan rahatsız olur, hoşlanmaz ya da gerek duymaz. Ama bana göre benim mesleğim değişim gerekliliği gösteren bir iş. Teknoloji ilerledikçe sound’lar o kadar hızla değişiyor ki, kendimi bu değişimin içinde görmek vazgeçilmezim oldu. Bunu uygulamamak beni, çoğu kişinin de yaşadığı kaosa sokacak gibi hissediyorum. Bugüne kadar yaptığım her albümümün arkasındayım ama onların benzerlerini yaparak gelişmem mümkün değil. Bugüne kadar yaptığım albüm ve klipler, önce şaşırttı sonra kabul gördü."[51][52] Bazı eleştirmenlerce Yener’in kariyerinin dönüm noktası olarak nitelendirilen ve önceki albümleriyle karşılaştırıldığında Avrupai bir havasının olduğu belirtilen albümdeki şarkılarda pop müziğin yanı sıra house, R&B, rock gibi farklı tarzlar da yer bulmuştu.[50][53] Müzik eleştirmenlerinden bazıları Yener’in tarz değişikliğini olumsuz eleştirdi, bazıları ise başarılı buldu.[54] Hürriyet’ten Tolga Akyıldız, albümün tamamıyla batı dans altyapılarının üzerine kurulu olduğu söyledi.[53] "Kelepçe", "Aşkın Ateşi" ve "Kim Bilebilir Aşkı" albümde yer alan ve klipleri yayımlanan şarkılardı. Apayrı, 2006 yılı içinde 165 bin kopya satış yaparak MÜ-YAP’tan altın sertifika aldı.[55] 2007 Powertürk Müzik Ödülleri’nden En İyi Albüm kategorisinde ödül aldı.[36] NTV tarafından Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor ile birlikte 2000’li yılların en iyi Türkçe albümlerinden biri olarak gösterildi.[56] Eylül 2006’da Apayrı’nın başka bir boyutu olarak tanımlanan ve elektronik altyapılara yer veren Hande Maxi EP’si piyasaya sürüldü.[51] Çalışmadaki "Biraz Özgürlük" şarkısına çekilen video klip, 2007 Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Klip kategorisinde aday gösterildi.[57]
2007-09: Nasıl Delirdim?, Hipnoz ve Hayrola?

2007 Eurovision Şarkı Yarışması sonrasında TRT komitesinin, Erol Köse’yi arayarak Yener’in 2008 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına yarışmaya sıcak bakıp bakmadığını sorduğu ve kendisinin yarışmaya katılmaya sıcak baktığı açıklandı.[58] Bir süre sonra TRT tarafından yapılan açıklamayla yarışma için kimseye teklif götürülmediği duyuruldu.[59] Bunun üzerine Yener’in yapımcısı Erol Köse yaptığı basın açıklamasında, TRT yapımcılarından şarkıcının Eurovision’a katılması için ön teklif aldığını fakat aceleci davranılarak katılım açıklaması erkenden yapıldığı için TRT’den yalanlama geldiğini söyledi. Köse, bu durumdan sonra Eurovision için yapılan gayriresmî teklifi reddetmiş olduklarını ekledi.[60]

Mayıs 2007’de Hande Yener’in beşinci stüdyo albümü Nasıl Delirdim? satışa sunuldu. Şarkıcı daha çıkmadan 72 bin ön sipariş alan bu albümle birlikte elektronik müzik tarzına geçiş yaptı.[61] Poptan elektroniğe yaptığı geçiş bazı olumsuz eleştiriler topladı.[62][63] Eleştirilere "Herkesi memnun etmek çok zor, hatta mümkün değil. Herkesi memnun edecek bir iş yapmak doğru da değil. Öncelikle kendinizi memnun etmeniz ve müzik kalitenizi konuşturmanız lazım. Anında üretilip tüketilen bir şey yapmak bana pek cazip gelmiyor." şeklinde bir cevap verdi.[62] Müzik sitesi Gerçek Pop albüme 5 üzerinden 5 notunu verdi, müzik eleştirmenleri albüm için olumlu eleştirilerini sundular.[64][65] Sezen Aksu tarafından yazılıp bestelenen "Kibir (Yanmam Lazım)" şarkısı albümün çıkış şarkısı ve ilk klibi oldu. Ardından Yener’in o sıralar sevgilisi olan Kadir Doğulu için yazıp klibinde Doğulu’nun da yer aldığı "Romeo" şarkısına da klip çekildi.[58] Bu iki şarkı liste başarıları yakalayarak birer hit oldu.[66][67] Nasıl Delirdim?, önceki iki Hande Yener stüdyo albümü gibi NTV tarafından 2000’lerin en iyi Türkçe albümlerinden biri olarak gösterildi.[56] İstanbul FM, düzenlediği ödüllerde En İyi Pop Kadın Albüm kategorisinde albümü ödüllendirdi.[36]
Yener, 2009 yılında Marmaris’te sahnede.

2007 yılında Yener, yaptığı "bakkal müziği" tanımlaması yüzünden çeşitli şarkıcılarla tartışmalar içine girdi. İlk başta Demet Akalın ile bir tartışması başladı, Yener’in söylediği "Ben Batı müziği yapıyorum, bu yüzden fantezi müzikle uğraşanlarla zaten rakip olamam. Demet’in yaptığı iş tarzım değil." sözlerine Akalın’ın "Beni beğenmiyorsa neden benim yetişemediğim işlere gidiyor. Yoğunluktan dolayı yetişemediğim ya da kabul etmediğim işleri kendisi kaptı." cevabını vermesiyle tartışma ilerledi.[68] Yener, kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle Akalın’a Turkish lira symbol 8x10px.png50 bin tutarında manevi tazminat davası açtı ancak mahkeme sonucunda sözlerin hakaret içermediği kararlaştırıldı.[69] Aynı yıl, Serdar Ortaç’ın "Ne Hande, ne Mustafa (Sandal)! Yazın en iyisi Bengü." şeklinde bir açıklama yapması üzerine Yener, "Ne ticari, ne de anlaşılmayacak bir müzik yapıyorum. Her albüm çıkaran röportajlarında benimle ilgili laf söylüyor. Bakkal tarzı müzik yapanlarla kıyaslanmak istemiyorum." sözlerini söyledi.[70] Yener’in bakkal müziği tanımlamasına Akalın, Bengü ve Ortaç dahil olmak üzere çeşitli kişilerden cevaplarla birlikte tepkiler geldi.[71][72][73] Bengü, Yener’in açıklamalarını yanlış buldu ve "En popüler şarkılar kendi tabiri ile bakkalsa, en bakkal şarkıları kendisi söylemiştir. Ben Hande Yener’i takdir ederek dinliyorum." cevabını verdi.[74] İstanbul Bakkallar Odası da Yener’e tartışma nedeniyle tepki gösterdi ancak şarkıcı, yaptığı tanımlamanın müzikle ilgili olduğunu ve bakkalları aşağılama amacı gütmediğini söyledi.[75] Akalın, yaptıkları atışmalar sonucunda Yener’e açtığı davayı kazanması sonucunda Yener’den Turkish lira symbol 8x10px.png10 bin tazminat aldı.[76] Ortaç ise Yener’e "Ben 18 yaşında Marmaris’te DJ’lik yaparken o günün piyasanın hitlerine bakkal şarkılar derdik. Ben eğer bakkal yapıyorsam bununla gurur duyarım. Bakkal toplumun her köşesine hitap eden müzik türüne denir." cevabını verdi.[77] Hürriyet, bakkal müziği tanımlamasını 2007’nin özlü sözleri arasına koydu.[78] Habertürk’ten Sırma Karasu ise bakkal müziği tartışmasını Türk pop müziğinin kırılma noktalarından biri olarak gördü ve şunları söyledi: "Yeni şeyler denemek konusundaki cesaretiyle önemli kilometre taşlarındandır Hande Yener. Yerli popta klişenin biraz dışında işler yapılabiliyorsa sebebi Yener’in 2007’de çıkardığı Nasıl Delirdim? albümü ve başlattığı ’bakkal müziği’ polemiği sayesindedir demek abartı olmaz. Taklitçilikle bazen haklı bazen de haksız olarak itham edilse de diğer müzisyen ve şarkıcılar, yerli elektroniğin bir kitlesi olduğunu Yener’in cesareti sayesinde gördüler."[79]

2008’in başında Hande Yener, Kemal Doğulu’nun "1 Yerde" single’ının yapımcılığını üstlenip şarkıda Doğulu’ya eşlik etti ve Nasıl Delirdim?’in son klibi "Yalan Olmasın"ı yayımladı.[80] Ayrıca Show TV’de yayınlanan magazin programı Pazar Keyfi’nin bir bölümünü sundu.[81] Mayıs 2008’de altıncı stüdyo albümü Hipnoz’u Erol Köse Production etiketiyle yayımladı. Albüm 40 bin kopya sattı.[82] Aynı sıralarda Kadir Doğulu ile birlikte adını Türkçe Pop Alternatifi sözcüklerinin baş harflerinden alan TPA Production adlı yapım şirketini kurdu.[83] Hipnoz albümündeki şarkıların neredeyse tamamının sözlerini kendisi yazdı. Müzik eleştirmenleri, albüme olumlu ve olumsuz karışık eleştiriler sunarak albümün şarkıcının poptan uzaklaştıkça üstüne gelen piyasaya bir tepki olarak doğduğunu yazdı.[84] Albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı, Billboard Türkiye’nin derlediği Türkçe Top 20’de 10 numaraya kadar yükseldi.[85] Şarkının klibi yayımlandıktan sonra, Türkiye televizyonlarında gösteriminin RTÜK tarafından yasaklandığına dair haberler çıktı.[86] Yener, haberlerin doğru olmadığını, klibinin yasaklanmadığını belirtti ve haberleri komplo olarak nitelendirdi.[87] Ancak yine de çıkan haberlerden sonra müzik kanalları klibi göstermeyi durdurdu.[88] İlerleyen tarihlerde, RTÜK’ten alınan bir belge ile klibe yayın yasağı uygulanmadığı ortaya çıktı.[89] Bu süreç öncesinde ve sonrasında Yener’in yapım şirketine karşı olan enerjisi düştü ve şirketten ayrılmak istedi. Yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda şirketle olan albüm sözleşmesini tazminat ödeyerek feshetti, böylece Erol Köse Production’dan tartışmalı bir biçimde ayrıldı.[90][91]

1 Kasım 2008’de Hande Yener, Avrupa Müzik ile iki albümlük bir sözleşme imzaladı.[92] Mart 2009’da, yedinci stüdyo albümü Hayrola?’yı bu şirket aracılığıyla yayımladı. Yedi şarkının sözlerini tek başına yazdığı albümde yorumculuk tarzını değiştirdi ve sesinin kulağa daha insan tonunda geldiğini ifade etti.[93] Teoman, "Arsız" şarkısında kendisine eşlik etti. Müzik eleştirmenleri albümü kaliteli bir elektronik müzik albümü olarak değerlendirdi, Hipnoz’dan daha başarılı buldu ancak "Romeo" hiti kadar başarılı olabilecek bir şarkıya sahip olmadığınını belirtti.[94] MÜ-YAP verilerine göre albüm Haziran 2009’a kadar 37 bin kopya sattı.[95] Albüme adını veren çıkış şarkısı, Türkiye Resmî Listesi’nde üç numaraya kadar yükseldi ve klibi Kemal Doğulu tarafından yönetilerek gösterime girdi.[96] Albümün ikinci klibinin çekilmesi, Yener ve Avrupa Müzik arasında sorunlar çıkmasına sebep oldu. Yener, albüme ikinci klibin çekilmediği gerekçesiyle şirkete ihtarname çekti ve sözleşmesini tek taraflı olarak feshetti.[97] Şarkıcının sözleşmeyi feshetmesi üzerine Avrupa Müzik tarafından kendisine $10 bin maddi ve Turkish lira symbol 8x10px.png50 bin manevi tazminat davası açıldı.[92] Dava sonucunda mahkeme, Yener’in şirketten aldığı Turkish lira symbol 8x10px.png20 bin tutarındaki parayı faiziyle birlikte ödemesine karar verdi.[98] 2009 yılı sonunda Yener, tekrar pop müzik yapacağını açıkladı.[99] Aynı sıralarda, kendisine domuz gribi teşhisi konduğunu, hatta yaşadığı ölüm korkusu yüzünden geriye bırakmak için bir şarkı hazırladığını ancak durumunun iyiye gittiğini duyurdu.[100]
2010-13: Hande’ye Neler Oluyor?, Teşekkürler ve Kraliçe

Hande Yener’in 2009 sonunda tekrar pop müzik yapacağını açıklaması çeşitli nedenlere bağlandı. Hürriyet’ten Sadi Tirak, dönüşün sebebini şarkıcının kulvarında devrim yapamayacağını anlamasına bağladı.[101] Çeşitli haberlerde ise elektronik müziğe geçtikten sonra konserlerinde düşüş yaşaması ve albümlerinin satmaması nedeniyle pop müziğe geri dönüş yaptığı iddia edildi.[102] Ancak Yener bu iddiaların, para kazanmayı amaçlayan yapımcıları tarafından, değişik bir tarzı denediği için kendisini cezalandırmak amacıyla ortaya atıldığını söyledi. Pop müziğe geri dönmesini değişiklik yapmayı sevmesiyle, elektronik albüm yapmaya enerjisinin kalmamasıyla açıkladı.[103][104] Nisan 2010’da hem dinlemelik hem de kulüplerde çalmalık bir çalışma olarak tanımladığı sekizinci stüdyo albümü Hande’ye Neler Oluyor?’u Poll Production etiketiyle yayımladı.[103] Albümün tamamı Sinan Akçıl tarafından yazılan şarkılardan oluştu. Müzik eleştirmenleri, albümde Yener’in tam anlamıyla eski tarzına dönmediğinden bahsettiler, olumlu ve olumsuz karışık eleştiriler sundular.[67][105] Albüm tanıtımları kapsamında Mayıs 2010’da Okan Bayülgen’in Medya Kralı programına çıkan Yener, canlı yayınlanan programı terk etti. Daha sonradan ise bunun sebebini "şarkı söyleme sırasının bir türlü kendisine gelmemesi" olarak açıkladı.[106] Çıktığı yıl içinde 80 bin kopya satan Hande’ye Neler Oluyor?’dan "Sopa" ve "Bodrum" hitleri çıktı.[107] Türkiye Resmî Listesi’nde "Sopa" 4 numaraya, "Bodrum" 1 numaraya yükseldi.[108] Albümün ilk klibi için "Sopa" ve "Yasak Aşk" şarkıları tek bir klipte birleştirildi. Bu klipten sonra "Bodrum" ve "Çöp" şarkılarının klipleri de yayımlandı. İstanbul FM, "Bodrum"a En İyi Söz, Şarkı, Beste ödülünü verdi.[36] "Çöp" ise 2011 Kral Müzik Ödülleri’nde En İyi Beste kategorisinde aday gösterildi.[109] Eylül 2010’da, Hande’ye Neler Oluyor?’daki bazı şarkıların remikslerinden oluşan ve "Uzaylı" şarkısını barındıran remiks albümü Hande’yle Yaz Bitmez piyasaya sürüldü. "Uzaylı", Türkiye Resmî Listesi’nde üç numaraya kadar yükseldi.[110] Aralıkta Yener, Star TV dizisi Geniş Aile’nin 2011 yılbaşı için özel hazırlanan bölümüne konuk oldu.[111]
2012 yılında Dortmund’da verdiği konser sırasında Hande Yener.

Nisan 2011’de Hande Yener, Sinan Akçıl’ın Kalp Sesi albümündeki "Atma" ve "Söndürülmez İstanbul" şarkılarında Akçıl ile düet yaptı. Haziran 2011’deki 38. Altın Kelebek Ödülleri’nde Yılın Türk Pop Müziği Kadın Solisti ödülünü aldıktan sonra "Bana Anlat" şarkısını seslendirdi.[112] Şarkının dahil olduğu dokuzuncu stüdyo albümü Teşekkürler’i Eylül 2011’de Poll Production etiketiyle yayımladı. "11 Yılın Özeti" olarak tanımladığı albümünün çok pop bir tarzının olduğunu söyledi.[113] Teşekkürler, Yener’in daha önceki projelerinde yaptığı arayış, deneme ve vazgeçişlerin bir sonucu olarak ortaya çıktı.[114] Albümdeki tüm şarkıları Sinan Akçıl yazdı ve neredeyse tamamının bestesini tek başına yaptı. Müzik eleştirmenleri Teşekkürler’i eleştirirken ikiye bölündü, albümün zorlama olduğu ve Yener’in tek bir müzisyene takılıp kaldığı yazıldı.[37] "Bana Anlat", "Unutulmuyor", "Teşekkürler", "Havaalanı" ve "Dön Bana" şarkıları albümün klip çekilen şarkıları oldu. Albüme adını veren "Teşekkürler" şarkısında Yener’e Akçıl eşlik etti. MÜ-YAP verilerine göre albüm, yayımlandığı yıl içinde 59 bin kopya sattı.[115]

2012 yılının başlarında Hande Yener, daha önceden tartışmalar yaşadığı Demet Akalın ile birlikte Morhipo reklamlarında oynadı. Reklamlarda, tanıtılan kıyafetlerle ilgili fırsatlara ulaşabilmek için Akalın’la mücadeleye girişti ve birbirlerini yerde sürüklediler.[116] Nisan 2012’de, Ünlü grubuna ait "Rüya" şarkısını Seksendört ile birlikte yeniden seslendirerek yayımladı. Haziran’da ise Seksendört ile beraber Rüya adlı remiks albümünü satışa sundu. "Rüya" şarkısı, 2013 Türkiye Müzik Ödülleri’nde En İyi Düet kategorisinde aday gösterildi, Pal FM tarafından düzenlenen ödüllerden En İyi Cover kategorisinde ödül aldı.[117][118] Şarkıcı, Eylül’de Orhan Gencebay’ın altmışıncı sanat yılını kutlamak amacıyla hazırlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümünde yer alan "Kaderimin Oyunu" şarkısını seslendirdi. Onuncu stüdyo albümü Kraliçe’yi 12 Aralık 2012’de yayımladı. Bir kez daha albümün tamamı Sinan Akçıl tarafından yazılan şarkılardan oluştu. Müzik eleştirmenleri albüm için Yener’i olumsuz bir şekilde eleştirerek şarkıcının eski iyi çalışmalarını tekrar yapabileceğine inandıklarını belirttiler.[101][119] Çıkış şarkısı "Hasta", Türkiye Resmî Listesi’nde iki numaraya kadar yükseldi ve klibi, albümün ilk klibi olarak gösterime girdi.[120] Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Akademi Ödülleri’nde Yılın En İyi Albümü kategorisinde, Siyaset Dergisi Ödülleri’nde ise Yılın Albümü kategorisinde ödül kazanan Kraliçe, 79 bin kopya sattı.[121][122][123] Yener, albümün tanıtımlarını babası Erol Özyener’in 30 Aralık 2012’de kalp krizinden hayatını kaybetmesi nedeniyle yarıda kesti ve yaklaşık iki ay boyunca hiçbir yerde sahne almadı.[124][125]

Mart 2013’te Ukraynalı dans grubu Kazaky, İstanbul’da verdikleri konsere Yener’i özel bir video ile davet etti. Yener, davet üzerine konsere gitti ve Kazaky’yi kulislerinde ziyaret etti.[126] Mayıs 2013’te, Berksan tarafından yazılan "Ya Ya Ya Ya" şarkısını dinleyicisiyle buluşturdu, şarkıyı ve remikslerini daha sonradan Kraliçe albümündeki şarkılarla birlikte iki disk hâlinde Kraliçe + Ya Ya Ya Ya adıyla satışa sundu. "Ya Ya Ya Ya" yayımlandığı hafta Türkiye Resmî Listesi’nde en hızlı yükselen eser oldu, 280. sıradayken ilk 25 sıralama içine yükseldi ve haftalarca müzik listelerinde kaldı.[46][127] Türkiye’de 2013 yılında en çok indirilen şarkılar sıralamasında dokuzuncu sırada yer aldı ve YouTube verilerine göre yine 2013 yılında ülkenin sitede en çok tıkladığı çalışma oldu.[128][129] 2014 Türkiye Müzik Ödülleri’nden En İyi Single ödülünü, 4. Pal FM Müzik Ödülleri’nde En İyi Şarkı ve En İyi Video Klip ödüllerini aldı.[130][131] Kasım 2013’te Yener, Volga Tamöz ile iş birliğine gittiği "Biri Var" single’ını Deezer’ın Türkiye’de yayın hayatına başlamasının kutlandığı partide tanıttı.[132] Bunların yanı sıra, 5 Ekim-17 Kasım 2013 arasında atv’de yayınlanan, 16 hafta sürmesi planlanan ancak düşük reytingler yüzünden erken final yapan Veliaht adlı yarışma programının jüri koltuğunda oturdu.[133] En iyi şarkılarından oluşan greatest hits albümlerinden ilki Poll Production tarafından Kasım 2013’te, ikincisi Erol Köse Production tarafından daha önceden duyulmayan şarkılar eşliğinde Ocak 2014’te yayımlandı.
2014-günümüz: Mükemmel ve on ikinci albüm
Yener, 2014 yılında Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede.

Hande Yener’in on birinci stüdyo albümü Mükemmel, Mehmet Erdem ile düet yapılan "Unutanlar Gibi" şarkısı eşliğinde Poll Production tarafından 2 Haziran 2014’te piyasaya sürüldü. Hürriyet’ten Hikmet Demirkol, albümü beğendi ve şarkılarda "farklı bir yenilenme havası olduğunu" gözlemledi.[134] Albüm için yıllar sonra Altan Çetin ile çalışan Yener,[135] Çetin’in yazdığı çıkış şarkısı "Alt Dudak" sayesinde MusicTopTR Resmî Listesi’nde iki numaraya kadar yükseldi[136] ve şarkıyı Juliet olarak konuk olduğu Arkadaşım Hoşgeldin’in sezon finalinde de seslendirdi.[137] Üç aylık bir hazırlık sürecinin ardından 25 Ağustos’ta Harbiye’deki Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda ilk kez konser verdi, sahnesinde Berksan ve Mehmet Erdem’in yanı sıra David Vendetta da yer aldı.[138] Bu konserden elde edilen görüntüler, 2014’te Türkiye’nin Google’da en çok aradığı dördüncü şarkı olan ve MusicTopTR Resmî Listesi’nde üç numaraya kadar ilerleyen "Naber" şarkısının klibinde kullanıldı.[139][140]

Eylül 2014’te Yener, "Haberi Var mı?" single’ında Berksan’a eşlik etti. Mart 2015’te, daha önceden 2014’ün sonunda konuk jürilik yaptığı moda yarışması Bu Tarz Benim’in İşte Benim Stilim adıyla yayınlanan ikinci sezonunda konuk jürilik yaptı.[141][142] Aynı ay Volga Tamöz’ün No. 2 albümündeki "Sebastian" ve "Eve Nasıl Geldim" şarkılarını seslendirdi. "Sebastian", MusicTopTR Resmî Listesi’nde üst üste üç hafta bir numarada yer aldı.[143] Şarkıcı, Türkiye’nin yanı sıra çeşitli Avrupa ülkelerindeki konserleri de kapsayan Sebastian 2015 Tour’u 13 Mart 2015’te başlattı.[144] Haziran’da Yalıkavak, Bodrum’da Sebastian Beach Club adını verdiği bir plaj ve gece kulübünü işletmeye başladı.[145] Temmuz’da, nakaratı Sosyete Şaban (1985) filminden alınan "Kışkışşş" single’ını video klibiyle birlikte yayımladı.[146] Ayrıca on ikinci albümünü neredeyse tamamladığını ve uygun bir zamanda piyasaya sürmeyi düşündüğünü açıkladı.

hande yener serdar ortaç türk popu
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın