Türkiye Kasım Ayında Yağışlara Doydu

Meteoroloji Genel Müdürü görevinde bulunan Güneş; ''Şu anda herhangi bir ciddi sorun görülmüyor. İllerimiz kasım ayı içerisinde geçen seneden çok daha fazla yağış aldı'' ''Salı ve çarşamba günü ülke genelinde kar yağışı etkili olacak"

Türkiye Kasım Ayında Yağışlara Doydu

Meteoroloji Genel Müdürü görevinde bulunan Güneş; ''Şu anda herhangi bir ciddi sorun görülmüyor. İllerimiz kasım ayı içerisinde geçen seneden  çok daha fazla yağış aldı'' ''Salı ve çarşamba günü ülke genelinde kar yağışı etkili olacak"

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş,  yurt genelinde yağışların az olmasının vatandaşları kaygılandırmaması gerektiğini  belirterek, "Şu an herhangi bir ciddi problem görülmüyor. İllerimiz kasım ayında  geçen seneden daha fazla yağış aldı." dedi.

    Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yağışların az  olmasının vatandaşlarda "Kuraklık mı olacak?" endişesine yol açtığını söyledi.

    Türkiye'de bu sene fazla kar yağışı yaşanmadığına, yağmurun ise  yeterli olduğuna dikkati çeken Güneş, "Özellikle kasım ayının sonlarına doğru  Türkiye iyi yağış aldı. Ekim ve kasım ayının hemen hemen ilk 3 haftasında  yağışlarda bir azalma vardı, ciddi bir yağış almadık." diye konuştu.

    Kuru tarım yapan çiftçiler açısından ekim ayının önemli olduğunu  belirten Güneş, şu değerlendirmesinde bulundu:

    "Bu açıdan bir panik oldu ancak kasım ayının son haftasında tüm  Türkiye, hemen hemen batı bölgeleri başta olmak üzere ciddi bir yağış aldı.  Yağışlardaki azalma şu an itibariyle vatandaşları panik havasına sokacak derecede  değil. İstanbul, İzmir, Ankara kasım ayında, uzun yıllar ortalamasının üzerinde  yağış aldı. Bu illerimiz ekim ayında az yağış aldı ama kasım ayında uzun yıllar  ortalamasının üzerinden yağış aldı. Yağışlarda yıllara göre değişkenlik olduğu  gibi aylara ve haftalara göre de değişkenlik oluyor. Bazı aylarda yağış  düşmemesinin vatandaşlarımızı kuraklık olduğu havasına sokmaması lazım çünkü daha  sonraki ay gerçekleşen yağışlarla bu telafi edilebiliyor."

    Güneş, düşen yağışların tutulmasının çok önemli olduğunu açıklayarak,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

    "Yağış az olabilir ama eğer depolamalarınız varsa düşen yağışı  depolayarak daha sonra kullanma şansınız var. Özellikle içme suyunda bu çok önem  arz ediyor. Ekim ve kasım ayları barajlarda doluluğun en az olması gereken aylar.  Çünkü su ilkbahar boyunca su kullanılmıştır, en son seviyeye gelmiştir. Hatta  ilkbahara yağışlı mevsimlere girerken özellikle taşkın yapmaması açısından  barajlardaki fazla su boşaltılır. Çünkü barajın güvenliği açısından bu önemlidir.  Bu açıdan şu an herhangi bir ciddi problem görülmüyor. İllerimiz kasım ayında  geçen seneden daha fazla yağış aldı."

    - Yağışlı havalar geliyor

    Haftaya yağışlı havaların geleceğini aktaran Güneş, hafta sonu Doğu  Karadeniz ve Doğu Anadolu'da kar yağışı şeklinde etkisini sürdüreceğini ifade  etti.

    Güneş, gelecek pazartesi gününden itibaren yurt genelinin yeni bir  yağışlı havanın etkisine gireceğini söyleyerek, "Özellikle batı bölgelerimizde,  Marmara'da yağışları görebileceğiz. Salı ve çarşamba günü ülke genelinde kar  yağışı etkili olacak. Yağışlar perşembe gününden itibaren doğuya kayacak.  Yağışlar, yağmur olarak başlayacak daha sonra karla karışık yağmura ve kara  dönüşecek. Doğu bölgelerimizde daha çok kar yağışı şeklinde görülecek. Hafta  sonuna doğru yağışlar ülkemizi terk edecek." diye konuştu.

    - Haftalık Hava Tahmini

    Meteorolojinin haftalık hava tahminine göre, yurdun kuzey, iç ve doğu  kesimleri yarın parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun  kuzey ve doğusu ile Ordu  çevreleri yağışlı,  diğer yerler az bulutlu ve açık  geçecek. Yağışlar, kıyı kesimlerde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla  karışık ve kar şeklinde olacak. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile  birlikte batı kesimlerde Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ile sis görülecek.

    Pazar günü Türkiye'nin kuzeydoğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu,  Doğu Karadeniz ile Ardahan çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyı kesimlerde  yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. İç ile doğu  bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde yer yer  pus il sis meydana gelecek.

    Pazartesi yurdun doğusu ile zamanla batı kesimleri parçalı ve çok  bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu  Akdeniz ile adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Düzce, Zonguldak ve Bartın  çevreleri yağmur ile sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu geçecek. İç ve doğu  bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde yer yer  pus ile sis oluşacak.

    Ülke geneli salı günü parçalı ve çok bulutlu, Van, Ağrı ve Iğdır  dışında yağışlı geçecek. Yağışlar kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz,  Güneydoğu Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, yağış alan diğer  yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.  İç ve doğu bölgelerde  buzlanma ve don olayı bekleniyor.

    Yurdun tamamında çarşamba günü parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın  doğusu, İç Ege, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu  Anadolu ile Isparta çevreleri yağışlı olacak. Yağışlar, Akdeniz kıyıları ile  Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık  yağmur ve kar şeklinde görülecek. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı  meydana gelebilir.

    Perşembe günü ülkenin kuzey, iç ve doğu bölgelerinin parçalı ve çok  bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu  Anadolu'nun doğusu ile  Batman, Mardin ve Siirt  çevrelerinde yağış görülecek. Yağışların, kıyılarda  karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması, iç ve doğu  bölgelerde ise buzlanma ve don olayı bekleniyor.

      Hafta sonunda ülke genelinde hava sıcaklığı artarken, salı gününden  itibaren kuzeybatı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede azalacak.

 

meteoroloji kasım türkiye
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın