Kilitler Soğuk Hava Sebebiyle Dondu

Doğu Anadolu'da yoğun bir şekilde yağan kar yağışı sonrasında etkisini çoğaltan soğuk hava yüzünden kapıların kilitleri, süs havuzları ve de bir tane nehir dondu, sürücüler ise araçlarını soğuktan korumak amacıyla battaniye ile örttüler.

Kilitler Soğuk Hava Sebebiyle Dondu
Kilitler Soğuk Hava Sebebiyle Dondu mahmut

Doğu Anadolu'da yoğun bir şekilde yağan kar yağışı sonrasında etkisini çoğaltan  soğuk hava yüzünden kapıların kilitleri, süs havuzları ve de bir tane nehir dondu, sürücüler ise araçlarını soğuktan korumak amacıyla battaniye ile örttüler.

Doğu Anadolu'da bir süredir özellikle yüksek kesimlerde aralıklarla  etkili olan kar yağışı ve tipi yüzünden Erzurum'da 22 mahalle ile Ardahan'daki 6  köye ulaşım sağlanamıyor. Karayolları ve belediye ekiplerince kapalı yolların açılması için çalışmalar sürdürülüyor. Her iki kentte, belediye görevlileri, yol ve kaldırımlarda kar küreme ile tuzlama çalışması yürütülüyor. Yörenin en soğuk kentlerinden Erzurum'da kar yağışının ardından hava  sıcaklarının da sıfırın altına düşmesi yüzünden süs havuzları buz tuttu, ev ve işyeri çatılarında buz sarkıtları oluştu. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığının sıfırın alında 22 derece ölçüldüğü Ardahan'da yaşayanlar, soğuk hava dolayısıyla zorunlu olmadıkça sokağa  çıkmamayı tercih ediyor. Yollarda buzlanma da yaşanan ildeki Ardahan-Artvin Karayolu'nda bazı  sürücülerin buzlanma nedeniyle yolda ilerlemekte güçlük çektiği gözlendi. Öte yandan Kura Nehri'nin büyük bir bölümünün de soğuk hava  dolayısıyla buz tutması dikkati çekti.

KAPI KİLİTLERİ BİLE DONDU
Havaların soğumasının ardından Sarıkamış'ta bina çatılarında buz  sarkıtları oluştu. Ev, işyeri ve arabaların camları buz tuttu. Binaların kapı kilitlerinin dahi buz tuttuğu Sarıkamış'ta bazı  vatandaşların araçlarını branda ve battaniye ile örterek soğuktan korumaya  çalıştığı görüldü.Karayolları, bölge genelindeki buzlanmaya karşı sürücülerin yanlarında  takoz, çekme halatı ve zincir bulundurmalarını istedi.

OTOGARIN ISITMA SİSTEMİ DONDU
Oltu'da şehirler arası otobüs terminalinin ısıtma sistemleri çalışmayınca, dondurucu soğuklar nedeniyle oldukça zorluk çeken terminal çalışanları ve yolcular yetkililerden yardım bekliyor. Otobüs terminalinde büfe işleten Hüseyin Cengiz, "Kışın ortasındayız, kapılarımız açık. Kaloriferimiz yanmıyor, yolcular içerde titriyor. Dışarda yakmış olduğumuz ateşle yolcularımızı ısıtmaya çalışıyoruz. Lütfen yetkililer garajımıza sahip çıksınlar. Oltu Erzurum'un en gelişmiş ilçesi. Narman, Şenkaya ve Olur ilçelerindeki yolcularda buradan gelip biniyor" dedi.

ARDAHAN EKSİ 28.3
Öte yandan Meteoroloji Erzurum 12'nci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Sibirya üzerinden gelen yüksek basıncın etkisinde olduğunu belirtti. Sibirya soğukları nedeniyle Ardahan'ın Göle ilçesinde dün gece termometreler sıfırın altında 28.3 dereceye kadar düştü. Hava sıcaklıkları yine sıfırın artında olmak üzere Erzurum'un Tekman ilçesinde 26.4, Erzincan'ın Refahiye ilçesinde 25.5, Erzurum Havalimanı bölgesinde 25, Ardahan'da 22.4, Ağrı'da 20.9, Erzurum'da 18.7, Kars'ta 18.5, Erzincan'da 11.3, muş'ta 9.8 ve Iğdır'da 9 derece oldu. Yetkililer, bölgede bugün etkisini gösterecek kar yağışıyla birlikte hava sıcaklıklarında artış beklendiğini bildirdi.

doğu anadolu kar kilit
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın