Hale Soygazi Kimdir? Hale Soygazi Hangi Olayla Gündeme Geldi?

Seda Sayan'ın sunuculuğunu yaptığı programda bir çok Türk Sineması oyuncusu zan altında bırakıldı. Zan altında bırakılan isimlerden birisi de Hale Soygazi oldu. Hale Soygazi Kimdir? haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Hale Soygazi Kimdir? Hale Soygazi Hangi Olayla Gündeme Geldi?

Seda Sayan'ın sunuculuğunu yaptığı programda bir çok Türk Sineması oyuncusu zan altında bırakıldı. Zan altında bırakılan isimlerden birisi de Hale Soygazi oldu. Hale Soygazi Kimdir? haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

İzdivaç programı yayından kaldırıldıktan sonra partneri Uğur Arslan’la Artık Susma adından bir pogram sunmaya başlayan Seda Sayan, dün yayınlanan programında isminin Murat Şar olduğunu söyleyen bir kişinin annesinin Türk sinemasının ünlü oyuncularından biri olduğunu söylemesi üzerine oyuncularla ilgili aramalar başladı. Program sonrası en çok zan altında kalan isimlerden biri de Hale Soygazi oldu.

Peki Hale Soygazi kimdir?

Türk televizyonlarda ‘Reyting' uğruna yozlaşma artarak devam ediyor. Toplumun büyük tepkisini çeken evlilik programlarının yayından kaldırılmasının ardından ekrana gelmeye başlanan yeni içerikler, deyim yerindeyse hem seyirciyi hem de muhataplarını çılgına çeviriyor.

Bunlardan biri de son dönemde kurgusal kavgalarla desteklenen ‘Dünya Güzellerim' programıyla büyük tepki çeken Show TV'de yayınlanan ‘Artık Susma' isimli reality programı… Seda Sayan ile Uğur Arslan‘ın birlikte sundukları ‘Artık Susma', reyting uğruna ünlü isimleri de karşısına aldı.

Programda üç gündür saatlerce süren bir tartışma devam ediyor ve ortaya hiçbir dayanağı olmayan garip bir iddia atılıyor. İddiaya göre henüz bir günlükken evlatlık verilen Edremitli Murat Şar'ın annesi Yeşilçam'ın dev isimlerinden biri. Ve bu iddia ortaya atılırken Hülya Koçyiğit, Nebahat Çehre, Türkan Şoray, Hale Soygazi, Filiz Akın gibi devlerin isimleri saatlerce ekranda bir reyting malzemesi olarak kullanıyor, acımasızca istismar ediliyor.


HALE SOYGAZİ KİMDİR?


1950 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. Üniversitede Fransız Filolojisi ikinci sınıftan ayrılarak İsviçre’ye gitti. Orada mankenlik kursu gören sanatçı Türkiye’ye dönüp manken ve fotomodel olarak çalıştı.

1972’de Saklambaç Gazetesi’nin açtığı Türkiye Sinema Güzellik Yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Daha sonra İtalya’da “Avrupa Sinema Güzeli” seçildi. Yurda dönünce on film çevirmek üzere bir anlaşma yaptı[4]. İlk filmi olan “Kara Murat: Fatih’ın Fedaisi”‘ın ardından, “Bir Garip Yolcu”, “Mahkum”, “İtham Ediyorum”, “Bir Kız Böyle Düştü”, “Ölüme Koşanlar” adlı filmleri ardı ardına çevirdi. Gittikçe daha geniş kitlelere ulaşan filmlerde oynayan sanatçı, “Çocuğumu İstiyorum” adlı 1973 tarihli yapımda başrolleri paylaştığı Ahmet Özhan’la 1976’da evlendi. Çiftin evliliği kısa bir süre sonra boşanma ile sonuçlandı.


1978’de “Maden” filmindeki rolünden dolayı Antalya Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanan Soygazi, bir süre sinema oyunculuğunun yanında müzikle de uğraştı. Ancak oyuncu-şarkıcı dönemi uzun sürmedi; çalışmalarını sinema oyunculuğu üzerine yoğunlaştırdı


1978’deki Maden filminden sonra ara verdiği sinemaya 1984 yılında Atıf Yılmaz’ın çektiği Bir Yudum Sevgi’de başrol oynayarak döndü. Bu filmdeki performansı ile Antalya Film Festivali’inde ikinci kez “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldıktan sonra Atıf Yılmaz’ın yönettiği Kadının Adı Yok, Bekle Dedim Gölgeye filmlerinde baş kaldıran kadın tiplerini canlandırdı[4]. 1997’de Barış Pirhasan’ın yönettiği Usta Beni Öldürsene adlı filmde rol adlı; film, çeşitli festivallerden farklı dallarda 5 ödül aldı. Soygazi, 2004 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ile ödüllendirildi. Aynı yıl Sil Baştan adlı dizi-filmde rol aldı.


Tiyatro sahnesine ilk defa 2001 yılında “Küçük Prens” adlı oyunla çıktı. 2006’da “Özel Bir Gün” adlı oyunda rol aldı.


Yönetmen Barış Pirhasan’la uzun süreli bir ilişki yaşamış olan santçı, daha sonra Türkiye’nin önde gelen entelektüellerinden Murat Belge ile yaşadığı 10 yıl kadar süren birlikteliğin ardından Belge ile evlendi.

 

Hale Soygazi Kimdir? Hale Soygazi
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın