Rusya Krizi Bitti, Üreticiler Açığı Kapatma Yarışında

Türkiye tekstilinin en önemli organizasyonlarının arasında bulunan Fashionist Abiye ile birlikte Gelinlik Damatlık Fuarı bu sene kapılarını 4. defa açıyor. Rusya’nın uygulamış olduğu ambargoların kalkmasının hemen sonrasında düzenlenen fuara bu sene Ekonomi Bakanlığı ile beraber İHKİB, İTHİB ve de İTKİB tam destek vermekte.

Rusya Krizi Bitti, Üreticiler Açığı Kapatma Yarışında

Türkiye tekstilinin en önemli organizasyonlarının arasında bulunan Fashionist Abiye ile birlikte Gelinlik Damatlık Fuarı bu sene kapılarını 4. defa açıyor. Rusya’nın uygulamış olduğu ambargoların kalkmasının hemen sonrasında düzenlenen fuara bu sene Ekonomi Bakanlığı ile beraber İHKİB, İTHİB ve de İTKİB tam destek vermekte.

17-19 Ocak tarihleri arasında Patika Fuarcılık ve OTİAD (Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği) işbirliğiyle düzenlenen ve İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak olan Fashionist, İstanbul'da uluslararası Moda rüzgarı estirirken ülke ekonomisine de hareket getirecek. Uluslararası düzeyde sektörün en büyük Türk fuarı olma özelliğini taşıyan Fashionİst için bu yıl 35 ülkede tanıtım çalışması düzenlendi. Geçtiğimiz yıl 700 profesyonel alıcıyı ağırlayan Fashionist bu yıl 35 ülke, 74 şehirden en az 1000 alıcıyı ihracatçılarla buluşturacak.

İlk 3 yılda toplam 750 milyon dolar hacme ulaşan Fashionist, 4. Yılında ise 250 milyon dolarlık bir iş hacmi daha yaratmayı hedefliyor. Ortadoğu ve Rusya krizi nedeniyle yaşanan ihracat kaybı da hesaba katıldığında tekstil sektörünü canlandıracak buluşmaya hazırlanan firmalar, yerli ve yabancı profesyonel alıcılarla buluşacağı Fashionist için gün sayıyor.

 Fuar organizasyonunu uluslararası boyuta taşıyan Patika Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü Didem Cılga, tekstil sektörüne  'Her yıl sektörün önüne gerçekçi hedefler koyduk. Her fuarda bir öncekine oranla daha geniş coğrafyadan, farklı ülkelerden alıcıların gelmesini sağladık. " dedi.

 

İHRACAT KAYBINA İLAÇ OLACAK…

Rusya'nın ambargoyu kaldırmasının ardından sektörün 2017 beklentilerinin de arttığını kaydeden Cılga şunları söyledi; "Rusya pazarı sektörümüz için çok önemli. Rus pazarında Avrupalı rakiplerimiz ambargo yüzünden rol çalsa da, bir yıllık kaybı kısa sürede telafi edecek yeteneğe sahibiz. Dünya'da yükselen moda trendlerini takip eden canlı bir üretici kitlemiz var. 14 bin civarında ürün çeşitliliği sunuyoruz. Alıcılar için en cazip modeller ve fiyat avantajları sunuyoruz. Fashionist geride bıraktığımız 4 yıl içinde sektörde rüştünü ispat etmiş çok önemli bir fuar haline geldi. 2017 Gelinlik ve Abiye ihracatında iyi bir dönemin işaretlerini alıyoruz."

35 ÜLKEDE 1 YILDIR SÜREN SAHA ÇALIŞMALARI SONUÇ VERDİ

Aralarında Rusya, Almanya, İran, Azerbaycan, Kazakistan, Ukrayna, Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelerin de bulunduğu 35 ülkeden profesyonel alım heyetleri fuar boyunca İstanbul’da  ağırlanacak. Fuar, alanına oldukça yakın bir bölgede ve Osmanbey piyasasına hakim İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek. Fuara bu yıl en az 25 bin kişinin ziyareti hedefleniyor.

Bugüne kadar Fashionist'in dünyadaki imajına, reklamına ve marka olma sürecine çok önem verdiklerini belirten Didem Cılga “Fuarımızın 3 yıl gibi kısa bir sürede uluslararası fuarlar arasında yer almasını sağladık. Amacımız, Türkiye'nin üretim gücünü ve kalitesini farklı bölgelerden alıcılara anlatmaktı. Her zaman fuarın en önemli ayaklarından birinin saha çalışmaları olduğuna inandık. Bu yıl piyasa koşulları ve ülkemizin içinde bulunduğu durumu göze alarak saha çalışmalarını, önem sıralamamızda en üst sıraya taşıdık. 2017 fuarımız için 5 ayrı ekip kurduk, ekiplerimizin tümü çalışmalarına başladı.  Profesyonel ekiplerimiz fuara kadar olan 3 aylık zaman diliminde 5 bölge, 35 ülke,74 şehirde butikler, zincir mağazalar ve ara toptancılarla birebir görüşmeler yapıp iyi ve büyük alıcılarımızı  ağırlayacağız” diye konuştu.

FUARA 1000 KİŞİLİK ALIM HEYETİ GELİYOR

Fashionist Fuarı için yapılan saha çalışmaları sonucunda bu yıl sektörün önem verdiği 35 ülkeden, yaklaşık 1000 kişilik alım heyetinin katılımı bekleniyor. İlk kez bu oranda bir alım heyeti Türkiye’ye getiriliyor.  Rusya ve Türki Cumhuriyetler’de yapılan saha çalışmasında bölge bölge gezilen yerler arasında Ukrayna’da Odessa, Kharkov, Kiev, Azerbaycan’da Bakü, Rusya’da Moskova, Pyatigorsk, Krasnodar, Kırgızistan’da Bişkek, Özbekistan’da Taşkent, Semerkant, Kazakistan'da Astana, Almata da bulunuyor.

 

rusya kriz tekstil
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın