IMF: Türkiye Daha Sıkı Politika Uygulaması Gerek

Uluslararası Para Fonu (IMF), yayınladığı son rapora göre Türkiye için açıklama ve uyarılarda bulundu.

IMF: Türkiye Daha Sıkı Politika Uygulaması Gerek

Türkiye son yıllarda yaşanan ekonomik gerilim sürecinden ötürü dolar ve euro gibi para birimleri karşısında değer kaybı yaşarken, bunun sonucunda dış borç sürekli olarak artıyor. Artan dış borç sonucunda vatandaşların cebinden daha fazla para çıkarken hükümet tarafından yapılan açıklamalar aynı şekilde ekonomide sorunların olduğunu doğruluyor, ancak bunların geçici olduğunu belirtiyor.

Uluslararası para birimleri karşısında çok ciddi gerileme yaşayan TL özellikle de euro ve Sterlin karşısında büyük kayıplar yaşarken aktif ve kalıcı para politikaları sayesinde hükümetin ekonomiyi daha da fazla yükseltmesinin beklendiği belirtildi.

Enflasyon Çift Haneli Kalacak!

Uluslararası Para Fonu tarafından açıklanan veri ve raporlara göre enflasyon konusunda çift haneli rakamları gören Türkiye, bu sene içerisinde tek haneli enflasyona geri dönemeyecek. Ancak gelecek 2018 yılı içerisinde 9.1 gibi bir rakama gerilemesi tahmin edilen enflasyonun yine yüksek olmasından ötürü ekonomide zamların ardı ardına gelebilecek olduğu belirtiliyor.

Para politikası ve yönetiminin daha sıkı olmasını öneren IMF ise Türkiye tarafından bu kararların uygulanmaması durumunda daha kötü ve daha fazla zor günlerin ülkeyi beklediğini, düzenli ve sıkıntısız bir para politikasının getirilmesi durumunda işsizlik gibi sorunların daha da fazla gerileyebilecek olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Uluslararası Para Fonu ekonomi türkiye para
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın