Wilders Suçlu Bulundu, Ancak Bir Ceza Yok

Hollanda’da bir tane mahkeme, aşırı sağcı olan Özgürlük Partisi (PVV) lideri görevindeki Geert Wilders’i Faslılara yönelik sarf ettiği sözleri sebebi ile ayrımcılıktan suçlu buldu fakat nefret söylemi suçlamasından dolayı akladı.

Wilders Suçlu Bulundu, Ancak Bir Ceza Yok

Hollanda’da bir tane mahkeme, aşırı sağcı  olan Özgürlük Partisi (PVV) lideri  görevindeki Geert Wilders’i Faslılara yönelik  sarf ettiği sözleri sebebi ile ayrımcılıktan suçlu buldu fakat nefret söylemi suçlamasından dolayı akladı.

Kararda Wilders’in ifadelerinin diğer insanları Faslılara karşı ayrımcılık yapmaya yönelik kışkırttığı ifade edildi. Ancak bunun bir nefret suçu olduğuna dair ‘yeterli kanıt olmadığı’ belirtildi. Mahkeme, savcının Wilders’e 5 bin Euro para cezası verilmesi talebini de reddetti. Göçmen ve İslam karşıtı politikacı Wilders ise karara yayınladığı video ile tepki gösterdi. Kararın marttaki genel seçimler öncesi kendisini ‘etkisiz hale getirmek’ niyetiyle alındığını savunan Wilders, “Hiçbir zaman sessiz kalmayacağım” diye konuştu.

NE DEMİŞTİ

Aşırı sağcı lider, 12 Mart 2014’teki seçim kampanyası sırasında Lahey’de, “Az sorunlu bir şehir ve mümkünse daha az Faslı” açıklamasında bulunmuştu. Wilders, bir hafta sonra ise seçmenlerine, “Hollanda’da daha az mı, daha çok mu Faslı isterseniz” diye sormuştu.

hollanda pvv geert wilders
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın