Nesilleri sessiz Bir Şekilde Tükenmeye Başladı

Dünya üzerindeki en uzun boylu memelisinin sayılarının son 30 senede yüzde 40 oranında azalmış olduğu ortaya çıktı. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ise zürafaların neslinin tükenebilecek olduğu uyarısında bulundu.

Nesilleri sessiz Bir Şekilde Tükenmeye Başladı

Dünya üzerindeki en uzun boylu memelisinin sayılarının son 30 senede yüzde 40 oranında azalmış olduğu ortaya çıktı. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN)  ise zürafaların neslinin tükenebilecek olduğu uyarısında bulundu.

IUCN zürafaları risk altındaki canlıları sıraladığı "kırmızı listeye" aldı.

1985'te sayıları 155 bin civarında olan zürafaların sayısının 2015'te 97 bine kadar düştüğü belirtiliyor.

Çevreciler zürafa sayısındaki bu düşüşün tamamen insan kaynaklı olduğunu; yaşam alanlarının daralmasının, Afrika'daki bölgesel çatışmaların ve yasadışı avlanmanın zürafalar için başlıca tehditleri oluşturduğunu savunuyor.

Zürafalarla ilgili çalışmayı yürüten IUCN uzmanlarından Dr Julian Fennessy, "Zürafaların soyu sessizce tükendiğini" söyledi.

"Safariye giderseniz zürafaları her yerde görebilirsiniz" diyen Fennessy, bu nedenle zürafaların sayısında yaşanan dramatik düşüşün dikkat çekmemiş olduğunu belirtti.

Ancak zürafa sayısındaki düşüş Afrika kıtasının her yerinde aynı değil, hatta güneydeki zürafa kolonilerinin nüfusu artıyor.

Bölgesel çatışmaların yoğun olduğu Doğu Afrika'da ise bazı zürafa türlerinin sayıları son 30 yılda yüzde 95 azaldı.

IUCN'nin güncellenen "Kırmızı Liste"sinde 85 binden fazla hayvan ve bitki türü bulunuyor. Bunların yaklaşık üçte birinin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

zürafa kırmızı liste afrika
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın