İngiltere'nin Sonuncu Uçak Gemiside Türkiye'ye Satıldı

İngiliz donanmasına ait olan uçak gemisi HMS Illustrious, sökülüp hurda durumunda kullanılmak amacıyla Türkiye’ye satıldı. HMS Illustrious gemisi, İngiltere’ye ait tek uçak gemisi idi.

İngiltere'nin Sonuncu Uçak Gemiside Türkiye'ye Satıldı
İngiltere'nin Sonuncu Uçak Gemiside Türkiye'ye Satıldı mahmut

İngiliz donanmasına ait olan uçak gemisi HMS Illustrious, sökülüp hurda durumunda kullanılmak amacıyla Türkiye’ye satıldı. HMS Illustrious gemisi, İngiltere’ye ait  tek uçak gemisi idi.

İngiltere’nin Falkland Savaşı sırasında hızla hizmete soktuğu 210  metre uzunluğunda, 22 bin ton ağırlığındaki uçak gemisi HMS Illustrious,  Portsmouth limanından  Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Bir Türk şirketi tarafından sökülüp hurda olarak kullanılmak üzere 2  milyon 100 bin sterline satın alındığı belirtilen HMS Illustrious, İngiltere’nin  tek uçak gemisiydi.

2014 yılında hizmetten alınan gemi 1990’lı yıllarda Bosna ve Irak’taki  uçuşa yasak bölgelerin denetiminde aktif rol oynamıştı.

32 yıl görevde kalan ve 1 milyon deniz miline yakın yol yapan uçak  gemisinin müze veya otel yapılması da gündemdeydi ancak İngiliz savunma bakanlığı  geminin bakım masraflarının yüksekliğini gerekçe göstererek bu yöndeki talepleri  geri çevirdi.

Şu anda aktif uçak gemisi kalmayan İngiliz donanması için HMS Queen  Elizabeth ve  HMS Prince of Wales adları verilen iki yeni uçak gemisinin inşası  sürüyor. Her ikisi de 2020 yılında aktif hizmete alınması beklenen gemilerden HMS  Queen Elizabeth’in 2017 başında denizde test sürüşüne başlayacağı  belirtiliyor.

  

   

ingiltere ingiliz donanması uçak gemisi
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın