Avukat Melih Akkurt: Kamu Alımlarına Yeni Düzenleme Geliyor

Senede 26.5 milyar liraya ulaşan kamu mal alım ihalelerine yeni düzenleme geleceğini söyleyen Avukat Melih Akkurt, sunulan tekliflerin içinde çok düşük tekliflerin inceleneceğini belirtti.

Avukat Melih Akkurt: Kamu Alımlarına Yeni Düzenleme Geliyor

Avukat Melih Akkurt tarafından Danıştay’a yapılan başvuru ile, kamu ihalelerinde yeni bir dönem başladı, bundan sonraki ihalelerde en düşük teklifi verenlerin sorgulamadan geçecek.

Kamu İhale Kanunu kapsamında hâlihazırda çok düşük tekliflerin sorgulanması ile ilgili bir bölüm bulunsa da, mal alımlarının bir yönetmelikle ile kapsam dışı edildiğine işaret eden Akkurt, Danıştay’a yaptıkları başvuru sonrasında, yasal bir düzenlemenin yönetmelikle yok sayılmasının hukuka aykırı olduğu neticesine varıldığını aktardı.

Hukuki süreçler sonunda Danıştay’ın kararının, Kamu İhale Yönetmeliği’ne göre yeniden düzenlediğini belirten Akkurt, bu sürecin, çok düşük tekliflerin nasıl sorgulanacağını tarif eden bir tebliğ çıkarılmasıyla sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Mal alım ihalelerinin, çok düşük tekliflerin sorgulanıp incelenmeden tamamlandığını tespit eden sonra da hukuki süreci başlattığını aktaran Melih Akkurt, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun da yaptıkları başvuruyu haklı bulduğunu iletti. Danıştay tarafından yapılan incelemede Kamu İhale Kanunu’nun çok düşük teklif sorgulamasını elzem gördüğü, fakat kurumun bir yönetmelik üzerinden mal alım ihalelerinde bu sorgulamayı yapmadığını ifade etti.

Melih Akkurt, “Danıştay tüm bu tespitlerle, Mal Alımları İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin ilgili bölümlerinin yürütmesini durdurdu. Bir yasal boşluk oluşmaması için de Kamu İhale Kurumu’nun yeni bir düzenleme yapması gerekliliği oluştu. Bu konudaki gereken adım da atıldı” dedi.

Kamu Kayıpları Önlenecek

Kamu İhale Kurumu’nun  yeni düzenlemesiyle mal alım ihalelerine yeni bir sistem getirdiğini aktaran Akkurt, yönetmeliğe yeni bir bölüm ilave edildiğini anlattı. Bu düzenlemeyle 2017 yılı için, idarelerin bütçe durumlarına bakılarak 1 milyon 73 bin 525 TL ya da 1 milyon 789 bin 213 TL olarak belirlenmiş eşiğin dört katı veya üstündeki alımlara gelen tekliflerin aşırı düşük sorgulamasına tutulmasının zorunlu olduğunu söyleyen Akkurt, “Bu sorgulama yapılmazsa ihalenin bitirilmesi gerecek” dedi. Melih Akkurt, “Geçen yıl 26.5 milyar TL’ye ulaşan kamu mal alım ihalelerinin 2017 yılında daha da artacağı düşünülüyor. Yeni düzenleme ile kamu alımlarının daha başarılı olması planlanıyor. Çok düşük teklif sunan firmanın fiyatın neden düşük olduğu ile ilgili açıklama yapması istenecek. İhalenin en düşük teklife verilmesiyle işin bitirilmemesi ve idarenin daha yüksek maliyetlerle işi yeniden ihale etmesi anlamına geliyordu. En düşük fiyatla ihaleyi alan firmaya iş, bir sorgu veya inceleme yapılmadan verildiğinde, yaşanan para ve zaman kaybı kamu kaynaklarında büyük zarar veriyordu. Bundan böyle bu işlemin önüne geçilecek”

"Tebliğin çıkarılması önemli"

Fakat atılması gereken daha birçok adım olduğunu söyleyen Melih Akkurt, “Önümüzde bir adım daha var. Çok düşük teklifin tespiti ile ilgili sorgulama için yeni getirilen düzenlemenin nasıl işleyeceğine ilişkin Kamu İhale Genel Tebliği’nde de ayrıntılı anlatım ve yol haritası gerekiyor” dedi. Konusu geçen düzenlemenin oluşturulmasıyla hizmet alımları ve yapım işlerinde olduğu gibi mal alımlarında da çok düşük tekliflerin tespit edilip sorgulanmasıyla ilgili sürecin daha da açık olacağına işaret eden Melih Akkurt, “Kamu İhale Kurumu’nun bu konuda üzerine düşen bir husus daha var. Kurum, en yakın zamanda yeni bir yol haritası çizmeli. Bu yolla kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu kılavuzluğu yapmış olacaktır. Akılda kalmalı ki, kamu ihalelerindeki düşük teklifler sorgulanmazsa, tüm ülkeye maddi zararlar veriyor. Sonu getirilmeyen teklifler, tekrar tekrar yapılan alımlar, sonu gelmeyen planlamalar, bu ülkenin geleceğinden çalıyor” dedi.

Melih Akkurt
Görüşünüzü Yazın...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Gülben Ergen Mahkemeye Gidiyor
Hazal Kaya'nın Setine Baskın
Hazal Kaya'nın Setine Baskın